487 722 291
GDPR a kybernetická bezpečnost
Díky Gordicu vyřeší organizace společně GDPR i kybernetickou bezpečnost
icon

odborná
školení

Společně s našimi partnery disponujeme zázemím  autorizovaných odborníků a silnými metodickými týmy, které jsou garantem vysoké kvality odborných i akreditovaných školení.

icon2

systém správy
dokumentů

Řešení pro důvěryhodné spisovny a archivy. Střednědobé i dlouhodobé uložení digitálních i analogových dokumentů podle standardů NSESS a OAIS, s důrazem na zajištění jejich dostupnosti, čitelnosti a autenticity.

informační
systémy

GINIS je bezpečná inteligentní integrační platforma veřejné správy. V různých edicích ji provozuje více než 6 000 institucí státní správy a samosprávy k zajištění ekonomických a správních agend.

podpora
zákazníků

Provádíme komplexní konzultační a poradenské služby týkající se vlastního aplikačního softwaru. Řešíme nejen programové funkčnosti, ale i požadavky na hardwarové a softwarové vybavení.

Celá řada důkazů nasvědčuje, že ransomware útoky jsou čím dál větší a sofitikovanější. Přitom ještě před několika lety patřil tento škodlivý software mezi relativně málo používané nástroje.

Dnes jde o jeden z nejčastějších a nejúčinnějších způsobů, jak získat pěknou sumu peněz nebo zajímavá data, případně obojí. 

Statistiky

 Pár příkladů slavných ransomware a jejich vln:

  • WannyCry, největší incident kybernetické bezpečnosti v roce 2017, přes 300 000 obětí ve více než 150 zemích, s největší pravděpodobností vyvinut a vypuštěn Severní Koreou -> následován ruským ransomware NotPetya
  • GandCrab, objevil se v první polovině roku 2019, tvůrci si vydělali dva miliony dolarů (v přepočtu 46 milionů korun) a oznámili ukončení vývoje a odchod do důchodu.
  • Útoky na místní samosprávy, minulé léto zasáhl ransomware řadu městských a obecních úřadů napříč USA, tyto instituce pak za znovuzpřístupnění svých dat zaplatily několik set tisíc dolarů.

Ransomware dnes vede žebříčky kybernetické kriminality. Škodlivý kód jako otesánek polyká veškerá data, na která narazí. Je celkem jedno zda se jedná o osobní údaje, marketingové podklady či citlivé obchodní a finanční informace. Za jejich zpřístupnění pak útočníci žádají nemalé výkupné

Obrana

Obrana proti ransomwaru, která spoléhá na základy kybernetické hygieny (správného chování v kyberprostoru), vypadá relativně jednoduše. Ovšem stejně jako u dobrého jídla i zde velmi záleží na tom, aby veškeré ingredience navzájem souzněly

Co dělat?  

  • Naučte zaměstnance rozpoznávat škodlivé emaily.
  • Mějte stále aktuální všechny bezpečnostní systémy. 
  • Vždy změňte základní hesla u všech koncových stanic a dalších vstupních bodů do vaší sítě.
  • Při přihlašování používejte dvoufaktorovou autentizaci.
  • Určete, jaká data jsou pro vás nejdůležitější a pravidelně je zálohujte.
  • Vytvořte plán, jak reagovat na ransomware a další typyútoků a incidentů

“Dáme útok?”, tak by se mohla jmenovat firma, která bude nabízet již hotový ransomware od různých hackerských skupin. Ransomware, stejně jako například DDoS útoky, lze dnes koupit jako službu. Váš konkurent, nespokojený klient nebo jednoduše člověk, co si chce trochu přivydělat, si tak může pořídit tento škodlivý kód a zaútočit na vaši organizaci. 

Pokud budete chtít pomoci s efektivním vzděláváním zaměstnanců, tvorbou plánů reakce na kybernetické útoky nebo dalšími požadavky z oblasti kybernetické bezpečnosti, pak se na nás neváhejte obrátit. Případně navštivte web: https://gordiccybersec.cz/ 

ransomware3

Zdroje: https://www.zdnet.com
            https://www.kybez.cz

Autor článku: Dan Kresa

Aktuální informace

Spisovou službu čekají zásadní změny

07.10.2019

Třetího října loňského roku přijala vláda usnesení č. 630 o provedení analýzy informačních systémů pro správu dokumentů a služeb vytvářejících důvěru pro elektronické transakce ve veřejném sektoru. Cílem projektu mělo být zjištění, v jakém stavu se reálně nachází výkon spisové služby ve státní správě. Ve vzorku 76 vybraných subjektů tak byly zastoupeny všechny kategorie původců: zákonodárci (sněmovna, senát), ministerstva, soudy či správní orgány (například Státní energetická inspekce). 

více..

Ransomwarová krize se stále zhoršuje

01.10.2019

Celá řada důkazů nasvědčuje, že ransomware útoky jsou čím dál větší a sofitikovanější. Přitom ještě před několika lety patřil tento škodlivý software mezi relativně málo používané nástroje.

Dnes jde o jeden z nejčastějších a nejúčinnějších způsobů, jak získat pěknou sumu peněz nebo zajímavá data, případně obojí. 

více..

Změny DPH dle novely zákona č. 235/2004 Sb.

27.09.2019

Dnem 1.10.2019 přichází k účinnosti novela zákona o DPH a zároveň končí přechodné období od 1.4.2019, které bylo pro změny vyhrazeno.

Do všech modulů produktových řad GINIS Standard i GINIS Express, které pracují s DPH, byla zapracována změna výpočtu DPH shora.

 

více..

Novinky o verzích

Změny DPH dle novely zákona č. 235/2004 Sb.

23.09.2019

 Od 1.10.2019 vstupují v platnost některé změny dle novely zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty. Aktuální verze aplikací GINIS Express jsou na tyto změny připraveny.

více..

MZD - Zákonné pojištění odpovědnosti – nastavení aplikačních parametrů

15.07.2019

V nové verzi modulu MZD dochází k blokování výpočtu a odvodu zákonného pojištění odpovědnosti u organizačních složek státu, které nejsou účastny tohoto systému. Je nutné zkontrolovat nastavení aplikačních parametrů v administračním modulu.

více..

FIO - Finanční okruhy

17.06.2019

Do tiskových sestav jsme přidali Přehled pro zjednodušený inventurní soupis, který obsahuje stavy i jednotlivé obraty na vybraných účtech 4XX. Zároveň jsme v souladu s touto sestavou upravili členení a grafickou úpravu sestavy Inventurní evidence.

All Rights Reserved HAiDA, s.r.o. © 2019, Webdesign by LE CLAVERA s.r.o.